Kuvaus
Mikkelin Vesilaitoksen vuoden 2027 perus- ja käyttömaksuja esitetään korotettavaksi 5 % 1.1.2027. Vuoden 2026 arvonlisäverollinen vesimaksu on 3,12 €/m3 ja jätevesimaksu 4,34 €/m3. Veden ja jäteveden käyttö- ja perusmaksut 1.1.2027 alkaen on esitetty alla olevissa taulukoissa.
Veden ja jäteveden käyttömaksut 1.1.2027
|
|
€/m3, veroton
|
€/m3, alv 25,5 %
|
|
Vesi
|
2,61 €
|
3,28 €
|
|
Jätevesi
|
3,63 €
|
4,56 €
|
|
Yhteensä
|
6,24 €
|
7,84 €
|
Veden ja jäteveden perusmaksut (alv 0 %) 1.1.2027
· 20 mm:n mittari ja omakotitalot 9,36 €/kk
· 25 mm:n mittari 10,93 €/kk
· 30 mm:n mittari 14,30 €/kk
· 40 mm:n mittari 18,69 €/kk
· 50 mm:n mittari 20,30 €/kk
· 80 mm:n mittari 46,78 €/kk
· 100 mm:n mittari 70,20 €/kk
Perustelut
Mikkelin Vesiliikelaitos tuottaa toiminta-alueensa vesihuoltopalvelut liiketaloudellisin periaattein kaupunkistrategian mukaisesti. Liikelaitoksen on vesihuoltolain mukaisesti katettava kaikki käyttömenot, investoinnit ja lainanhoitokulut sekä suorittaa korvaus peruspääomasta, omilla tuloillaan. Vuoden 2027 talousarviossa kaupunginvaltuustoon nähden sitovaa on liikelaitoksen liikeylijäämä ja korvaus peruspääomasta. Vesiliikelaitoksen tilinpäätös vuodelta 2025 oli talousarviota parempi, ja vedenkulutus nousi hieman poiketen edellisten vuosien kulutuksen vähentymisestä.
Veden hinta muodostuu perusmaksusta ja käyttömaksusta. Vedestä perittävien maksujen tulee vesihuoltolain mukaan kattaa kaikki toiminnasta aiheutuvat kustannukset mukaan lukien vesi- ja jätevesiverkostojen sekä laitosten investointimenot rahoituskuluineen. Perusmaksu on kiinteistökohtainen maksu, joka määräytyy kiinteistön vesimittarin koon perusteella. Perusmaksutuloilla katetaan vesi- ja jätevesiverkostojen sekä puhdistamojen käyttö- ja ylläpitokustannuksia. Perusmaksuilla katetaan myös vesi- ja jätevesiverkostoon sekä veden ja jäteveden puhdistukseen liittyviä investointeja. Käyttömaksun perusteena on kiinteistön käyttämän veden määrä. Käyttömaksu peritään erikseen veden toimittamisesta ja jäteveden siirrosta ja puhdistuksesta.
Veden hintaan vaikuttavista tekijöistä valtaosa muodostuu kiinteistä kustannuksista. Niihin ei veden käyttömäärällä ole suoraa vaikutusta. Yleisten kustannusten nousu vaikuttaa suoraan vesilaitoksen kustannuksiin.
Veden oikealla hinnoittelulla varmistetaan, että vesi on laadukasta, se toimitetaan turvallisesti ja että jätevedet palautetaan puhdistettuna luonnon kiertokulkuun ympäristövaikutukset minimoiden.
Vuodelle 2027 ehdotettu vesilaitoksen taksojen korottaminen tasolla kattaa vuoden 2027 käyttökulut, ja pitää vesilaitoksen talouden kehittymisen suunnitellun mukaisena.
Hinnan korotus perustuu johtokunnan kokouksessa 23.4.2026 § 30 hyväksyttyyn Vesiliikelaitoksen talouden tasapainotusohjelmaan, joka annettiin tiedoksi kaupunginhallitukselle. Kaupunginhallitus käsitteli Vesiliikelaitoksen talouden tasapainottamisohjelman kokouksessaan 28.4.2026 § 125.
Vesitaksojen korotus tuo keskimäärin 60 € lisäyksen vedenkuluttajan vuosittaiseen vesimaksuun
Päätösehdotus
Esittelijä
-
Jarkko Laitinen, vesilaitoksen johtaja, jarkko.x.laitinen@mikkeli.fi
Vesiliikelaitoksen johtokunta päättää vesi- ja jätevesimaksuiksi 1.1.2027 alkaen: vesimaksu 3,28 €/m3 (sis. alv 25,5 %) ja jätevesimaksu 4,56 €/m3 (sis. alv 25,5 %). Perusmaksuja korotetaan 5 % 1.1.2027.