Mikkelin seudun ympäristölautakunta, kokous 21.5.2026

Pöytäkirja on tarkastettu

§ 56 Roskaantuminen kiinteistöllä Reposaari (1:57), teettämisuhan toimeenpano roskaantuneen alueen siivoamiseksi

MliDno-2023-3947

Valmistelija

  • Henna Halinen, ympäristötarkastaja, henna.halinen@mikkeli.fi

Kuvaus

Asian tausta

Mikkelin seudun ympäristölautakunta on määrännyt kiinteistön Reposaari (491-561-1-57) asukkaat (OT ja AT) poistamaan kaikki kiinteistön Reposaari (1:57) alueelle hylätyt jätteet ja toimittamaan ne asianmukaiset luvat omaavaan vastaanottopisteeseen 31.7.2024 mennessä (päävelvoite). Velvoitettujen tuli toimittaa Mikkelin seudun ympäristöpalveluille kirjallinen todistus siitä, että em. jätteet on toimitettu asianmukaiseen vastaanotto- ja käsittelypisteeseen.

Lisäksi ympäristölautakunta kielsi asianosaisia hylkäämästä jätteitä kiinteistön alueelle tai muualle ympäristöön. Velvoitettujen tulee järjestää kiinteistön seka- ja biojätteen jätehuolto Mikkelin kaupungin jätehuoltomääräysten edellyttämällä tavalla kolmen (3) kuukauden kuluttua em. päätöksen tiedoksisaannista (vastaanottopäivää lukuun ottamatta).

Ympäristölautakunnan antaman päävelvoitteen tehosteeksi ympäristölautakunta asetti velvoitetuille jätelain 129 §:n nojalla uhan, että kiinteistön alueelle hylätyt jätteet poistetaan kiinteistön alueelta asianosaisten kustannuksella, mikäli velvoitteessa määrätty toimenpide jätetään tekemättä (teettämisuhka).

Päätöksessä todettiin, että mikäli velvoitetta ei ole noudatettu määräaikaan (31.7.2024) mennessä eikä noudattamatta jättämiselle ole esitetty pätevää syytä, Mikkelin seudun ympäristölautakunta voi uhkasakkolain (1113/1990) 15.1 §:n nojalla määrätä teettämisuhan täytäntöönpantavaksi. Teettämistyöstä aiheutuneet kustannukset peritään tällöin asianosaisilta uhkasakkolain 17 §:n mukaisesti siinä järjestyksessä kuin verojen ja maksujen perinnästä ulosottotoiminnassa on säädetty.

Kuuleminen

Ympäristölautakunta varasi hallintolain 34 §:n sekä uhkasakkolain 22 §:n mukaisesti asianosaisille tilaisuuden tulla kuulluksi velvoitteen ja sen tehosteeksi asetetun teettämisuhan johdosta sekä antaa kirjallinen selitys asian ratkaisemiseen vaikuttavista tekijöistä. Selvitystä pyydettiin erityisesti siitä, onko asianosaisilla esittää pätevää syytä velvoitteen noudattamatta jättämiselle. Mahdollinen selitys tuli toimittaa ympäristölautakunnalle 30.8.2024 mennessä. Selitystä ei toimitettu.

Tarkastuskäynnit ja neuvottelut

Ympäristöpalvelut teki kiinteistölle maastokäynnin 2.9.2024 sen varmistamiseksi, ovatko asianosaiset noudattaneet ympäristölautakunnan määräystä. Maastohavaintojen perusteella siivoamista oli aloitettu, mutta alueella oli edelleen jonkin verran jätettä. Maastokäynnin perusteella asianosaisille annettiin mahdollisuus jatkaa siivoamista omatoimisesti, eikä teettämisuhkaa vielä tuomittu.

Ympäristöpalvelut suoritti kiinteistölle uuden maastokäynnin 19.5.2025. Kiinteistöllä oli tuolloin edelleen jonkin verran jätettä, eikä siivoamista ollut suoritettu loppuun saakka. Kiinteistöllä tavattiin asianosainen, jonka kanssa sovittiin suullisesti, että siivoamista jatketaan kesän 2025 aikana. Asianosaisille lähetettiin tarkastuksen johdosta siivouskehotus, jonka määräaika päättyi 30.9.2025.

Ympäristöpalvelut suoritti kiinteistölle maastokäynnin 11.11.2025 sen varmistamiseksi, olivatko asianosaiset noudattaneet siivouskehotusta. Kiinteistöä ei ollut siivottu ja vaikutti siltä, että jätteiden määrä oli lisääntynyt edellisen tarkastuksen jälkeen. Kiinteistö todettiin edelleen jätelain (646/2011) 72 §:n tarkoittamalla tavalla roskaantuneeksi.

Siivoamiselle on annettu lisäaikaa, jotta asianosaiset pystyisivät noudattamaan lautakunnan määräystä. Lisäajan myöntämisessä on otettu huomioon asianosaisten tosiasialliset mahdollisuudet suorittaa siivoustyö itsenäisesti.

Kuuleminen hallintopakon täytäntöönpanosta

Koska ympäristölautakunnan 25.1.2024 § 11 asettamaa päävelvoitetta (kiinteistön siivoamista) ei ollut noudatettu annetuista lisäajoista huolimatta, asian käsittelyä jatketaan teettämisuhan täytäntöönpanemiseksi.

Koska aikaisemmasta täytäntöönpanovaiheen kuulemisesta oli kulunut aikaa lähes kaksi vuotta, asianosaisille varattiin uudestaan hallintolain 34 §:n ja uhkasakkolain 22 §:n mukaisesti tilaisuus tulla kuulluksi velvoitteen (kiinteistön siivoaminen) ja sen tehosteeksi asetetun teettämisuhan johdosta sekä antaa kirjallinen selitys asian ratkaisemiseen vaikuttavista tekijöistä. Selitystä pyydettiin erityisesti siitä, oliko asianosaisilla esittää pätevää syytä velvoitteen noudattamatta jättämiselle.

Kuulemiskirje toimitettiin asianosaisille haastetiedoksiantona 14.1.2026. Asianosaiset eivät antaneet selitystä asiasta.

Ympäristöpalvelut teki kiinteistölle maastokäynnin 17.4.2026. Kiinteistö oli edelleen jätelain 72 §:n tarkoittamalla tavalla roskaantunut, eikä siivoamista ollut suoritettu. Valokuva roskaantumisesta on tämän päätöksen oheismateriaalina.

 

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Maria Tirkkonen, terveysvalvonnan johtaja, maria.tirkkonen@mikkeli.fi

Mikkelin seudun ympäristölautakunta määrää, että teettämisuhka, joka 25.1.2024 annetussa hallintopakkopäätöksessä (Mikkelin seudun ympäristölautakunta 25.1.2024 § 11) on asetettu päävelvoitteen noudattamisen tehosteeksi, pannaan täytäntöön. Teettäminen koskee kiinteistön Reposaari (1:57) alueelle hylätyn sekalaisen kotitalousjätteen siivoamista ja toimittamista asianmukaiset luvat omaavaan vastaanottopisteeseen. Siivoustyö teetetään asianosaisten (OT ja AT) kustannuksella ja sen ajankohdasta tiedotetaan asianosaisia erikseen.

Ratkaisun perusteet

Uhkasakkolain 10.1 §:n mukaan uhkasakon asettanut viranomainen voi tuomita uhkasakon maksettavaksi, jos päävelvoitetta ei ole noudatettu eikä noudattamatta jättämiseen ole pätevää syytä. Edellytyksenä uhkasakon tuomitsemiselle maksettavaksi on, että uhkasakon asettamista koskeva päätös on lainvoimainen, jollei päätöstä ole säädetty tai määrätty noudatettavaksi muutoksenhausta huolimatta.

Uhkasakkolain 15.1 §:n mukaan teettämisuhan määrää täytäntöön pantavaksi uhan asettanut viranomainen noudattaen, mitä uhkasakosta 10 §:n 1 momentissa ja 13 §:ssä säädetään.

Teettämisuhan asettamista koskeva päätös on lainvoimainen.

Asianosaiset (OT ja AT) velvoitettiin Mikkelin seudun ympäristölautakunnan hallintopakkopäätöksellä (Mikkelin seudun ympäristölautakunta 25.1.2024 § 11) poistamaan kaikki kiinteistön Reposaari (1:57) alueelle hylätyt jätteet ja toimittamaan ne asianmukaiset luvat omaavaan vastaanottopisteeseen 31.7.2024 mennessä (päävelvoite). Päävelvoitteen noudattamisen tehosteeksi asetettiin teettämisuhka. Kiinteistölle suoritettujen tarkastusten perusteella päävelvoitetta ei ole noudatettu. Asianosaiset eivät ole esittäneet myöskään pätevää syytä päävelvoitteen noudattamatta jättämiselle. Tämän vuoksi teettämisuhka on määrättävä täytäntöön pantavaksi.

Päätöksen täytäntöönpano

Tekemättä jätetty työ saadaan tehdä siitä huolimatta, että tähän päätökseen haetaan muutosta, jollei valitusviranomainen toisin määrää.

Sovelletut lainkohdat

Jätelaki (646/2011): 5 §, 13 §, 72 §, 73 §, 126 §, 129 §, 139 §
Uhkasakkolaki (1113/1990): 10 §, 15 §, 19 §, 22 §, 23 §, 24 §
Hallintolaki (434/2003): 34 §, 36 §

 

Päätös

Hyväksyttiin.

Tiedoksi

Asianosaisille (OT ja AT) todisteellisesti

Muutoksenhaku

Tähän päätökseen haetaan muutosta valittamalla hallinto-oikeuteen.

Valitusoikeus
Tähän päätökseen saa jätelain (646/2011) 138 §:n perusteella hakea muutosta:

  • se, jonka oikeutta tai etua asia saattaa koskea,
  • rekisteröity yhdistys tai säätiö, jonka tarkoituksena on ympäristön-, terveyden- tai luonnonsuojelun taikka asuinympäristön viihtyisyyden edistäminen ja jonka toiminta-alueella kysymyksessä olevat ympäristövaikutukset ilmenevät,
  • toiminnan sijaintikunta ja muu kunta, jonka alueella toiminnan ympäristövaikutukset ilmenevät,
  • elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus ja toiminnan vaikutusalueen kunnan ympäristönsuojeluviranomainen.


Valitusaika
Valituskirjelmä liitteineen on toimitettava 30 päivän kuluessa päätöksen tiedoksisaannista valitusviranomaiselle.

Valitus on toimitettava valitusviranomaiselle viimeistään valitusajan viimeisenä päivänä ennen valitusviranomaisen virka-ajan päättymistä.

Valituskirjelmä liitteineen voidaan lähettää myös faksina tai sähköpostilla, jolloin valituskirjelmän on oltava toimitettu niin, että se on käytettävissä vastaanottolaitteessa tai tietojärjestelmässä määräajan viimeisenä päivänä ennen virka-ajan päättymistä.

Jos valitus toimitetaan sähköisesti, asiakirjan katsotaan saapuneen määräajassa, jos se saapuu valitusviranomaiselle viimeistään määräajan viimeisen päivän aikana.

Asianosaisen katsotaan saaneen päätöksestä tiedon sinä päivänä, jona päätös on luovutettu asianosaiselle tai hänen lailliselle edustajalleen. Postitse saantitodistusta vastaan lähetetystä asiakirjasta katsotaan asianosaisen saaneen tiedon saantitodistuksen osoittamana aikana. Käytettäessä todisteellista sähköistä tiedoksiantoa päätös katsotaan annetun tiedoksi, kun asiakirja on noudettu viranomaisen osoittamalta palvelimelta, tietokannasta tai muusta tiedostosta.

Mikäli päätös lähetetään tiedoksi tavallisena kirjeenä, katsotaan asianosaisen saaneen tiedon seitsemäntenä päivänä kirjeen lähettämisestä, jollei muuta näytetä. Päätöksen katsotaan tulleen viranomaisen tietoon kuitenkin kirjeen saapumispäivänä. Käytettäessä tavallista sähköistä tiedoksiantoa katsotaan asianosaisen saaneen tiedon päätöksestä kolmantena päivänä viestin lähettämisestä, jollei muuta näytetä.

Tiedoksisaantipäivää ei lueta valitusaikaan. Jos valitusajan viimeinen päivä on pyhäpäivä, itsenäisyyspäivä, vapunpäivä, joulu- tai juhannusaatto tai arkilauantai, saa valituksen tehdä ensimmäisenä arkipäivänä sen jälkeen.

Valitusviranomainen
Valitus tehdään Itä-Suomen hallinto-oikeudelle.

Ensisijainen yhteystieto on hallinto- ja erityistuomioistuinten asiointipalvelu osoitteessa
https://asiointi.oikeus.fi/hallintotuomioistuimet.

Postiosoite: PL 1744, 70101 Kuopio
Käyntiosoite: Minna Canthin katu 64
Sähköpostiosoite: ita-suomi.hao@oikeus.fi
Puhelinnumero: 029 564 2500
Faksi: 029 564 2501
Hallinto-oikeuden asiakaspalvelu on avoinna arkisin 8.00–16.15

Valituksen muoto ja sisältö
Valitus on tehtävä kirjallisesti. Myös sähköinen asiakirja täyttää vaatimuksen kirjallisesta muodosta.

Valituksessa, joka on osoitettava valitusviranomaiselle, on ilmoitettava:

  1. päätös, johon haetaan muutosta (valituksen kohteena oleva päätös);
  2. miltä kohdin päätökseen haetaan muutosta ja mitä muutoksia siihen vaaditaan tehtäväksi (vaatimukset);
  3. vaatimuksen perustelut;
  4. mihin valitusoikeus perustuu, jos valituksen kohteena oleva päätös ei kohdistu valittajaan.


Valituksessa on lisäksi ilmoitettava valittajan nimi ja yhteystiedot. Yhteystietojen lisäksi on ilmoitettava myös sähköinen tai muu mahdollinen osoite, johon oikeudenkäyntiin liittyvät asiakirjat voidaan toimittaa (prosessiosoite). Lisäksi on ilmoitettava valittajan henkilötunnus tai yritys- ja yhteisötunnus. Valituksen tai muun asiakirjan toimittaminen hallinto- ja erityistuomioistuinten sähköiseen asiointipalveluun katsotaan ilmoitukseksi sähköisen asiointipalvelun käyttämisestä prosessiosoitteena. Sähköistä asiointipalvelua käytettäessä erillistä prosessiosoitteen ilmoittamista ei tarvita.

Jos valittajan puhevaltaa käyttää hänen laillinen edustajansa tai asiamiehensä tai jos valituksen laatijana on joku muu henkilö, valituksessa on ilmoitettava myös tämän nimi ja yhteystiedot. Yhteystietojen muutoksesta on valituksen vireillä ollessa ilmoitettava viipymättä hallintotuomioistuimelle.

Valituksessa on ilmoitettava myös se postiosoite ja mahdollinen muu osoite, johon oikeudenkäyntiin liittyvät asiakirjat voidaan lähettää (prosessiosoite). Mikäli valittaja on ilmoittanut enemmän kuin yhden prosessiosoitteen, voi hallintotuomioistuin valita, mihin ilmoitetuista osoitteista se toimittaa oikeudenkäyntiin liittyvät asiakirjat.

Valittajan, laillisen edustajan tai asiamiehen on allekirjoitettava valitus. Sähköistä asiakirjaa ei kuitenkaan tarvitse täydentää allekirjoituksella, jos asiakirjassa on tiedot lähettäjästä eikä asiakirjan alkuperäisyyttä tai eheyttä ole syytä epäillä.

Valitukseen on liitettävä:

  1. valituksen kohteena oleva päätös valitusosoituksineen;
  2. selvitys siitä, milloin valittaja on saanut päätöksen tiedoksi, tai muu selvitys valitusajan alkamisen ajankohdasta;
  3. asiakirjat, joihin valittaja vetoaa vaatimuksen tueksi, jollei niitä ole jo aikaisemmin toimitettu viranomaiselle. 


Asiamiehen on liitettävä valituskirjelmään valtakirja, kuten laissa oikeudenkäynnistä hallintoasioissa (808/2019) 32 §:ssä säädetään.

Oikeudenkäyntimaksu
Tuomioistuinmaksulain (1455/2015) nojalla muutoksenhakijalta peritään oikeudenkäyntimaksu, mikä on määrätty mainitun lain 2 §:ssä. Saman lain 5 §:ssä on määräys niistä asioista, joista ei peritä oikeudenkäyntimaksua.

Pöytäkirja
Päätöstä koskevia pöytäkirjan otteita ja liitteitä voi pyytää Mikkelin kaupungin kirjaamosta.

Käyntiosoite: Raatihuoneenkatu 8–10, 50100 Mikkeli
Postiosoite: PL 33, (Raatihuoneenkatu 8–10), 50101 Mikkeli
Puhelinnumero: 044 794 2033 / 015 1941 (vaihde)
Sähköpostiosoite: kirjaamo@mikkeli.fi

Kirjaamon aukioloaika on maanantaista perjantaihin klo 9-15.