Mikkelin seudun ympäristölautakunta, kokous 19.2.2026

§ 16 Tiedoksi

Valmistelija

  • Hanna Pasonen, ympäristöpäällikkö, Hanna.Pasonen@mikkeli.fi

Kuvaus

Mikkeli on mukana vuoden 2026 alussa käynnistyneessä Sopeutuvat kunnat -hankkeessa.

Sitowisen ja Ilmatieteen laitoksen vetämä Sopeutuvat kunnat -hanke kokoaa 22 kuntaa eri puolilta Suomea vahvistamaan ilmastonmuutokseen sopeutumista ja riskienhallintaa ennakoivasti ja yhteistyöllä. Sopeutuvat kunnat -hanke tarjoaa kunnille mahdollisuuden arvioida ilmastonmuutoksen aiheuttamia riskejä ja haavoittuvuuksia ajankohtaiseen tieteelliseen tietoon perustuen. Kunnat saavat käyttöönsä Ilmatieteen laitoksen laatimat alueelliset ilmastoskenaariot, joita verrataan havaintojen pohjalta määritettyyn nykytilaan. Tarkasteltavina ilmiöinä ovat muun muassa helteet, pakkaspäivät, kuivuus ja sateet. Yhteistyössä Ilmatieteen laitoksen ja Sitowisen asiantuntijoiden kanssa kunnat pääsevät vahvistamaan osaamistaan ilmastonmuutokseen liittyvien riskien arvioinnissa, tavoitteiden asettamisessa ja toimenpiteiden priorisoinnissa. Lisää tietoa hankkeesta:

Yhteishanke vahvistaa kuntien suunnitelmallista sopeutumista ilmastonmuutokseen | Sitowise

 

Henkilöstölisäyksiä ja muutoksia eläinlääkintähuollossa

Kangasniemen eläinlääkärinvastaanotolla aloitti 9.2.2026 vastaanottoavustaja-toimistosihteeri 50 %:n työajalla. Tämä turvaa toimistosihteerin sijaisuuksien hoidon sekä eläinlääkäreiden sekä asiakkaiden tasapuolisen kohtelun kuntien välisen sopimuksen mukaisesti. Hakijoita tehtävään oli 45 kpl.

Kaupungineläinlääkäripraktikon virka Kangasniemellä sekä valvontaeläinlääkärin vakituinen virka ovat auki. Ne täytetään helmi-maaliskuun aikana.

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Maria Tirkkonen, terveysvalvonnan johtaja, maria.tirkkonen@mikkeli.fi

Merkitään tiedoksi.