Kuvaus
Mikkelin kaupungin ruoka- ja puhtauspalvelut ovat olleet osana Etelä-Savon hankintarengasta, johon kuului kaupungin lisäksi Savonlinnan kaupunki, Enonkosken kunta, Etelä-Savon ammattiopisto, Suomen nuoriso-opisto, Otava opisto, Järvi-Saimaan palvelut Oy, Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu, Essote (nykyinen Eloisa) ja Kangasniemen kunta. Kilpailutuksia on järjestetty vuoroin Mikkelin joko kaupungin tai Savonlinnan kaupungin vetämänä. Savonlinnan kaupunki on järjestämisvuorossa liha- ja maitosopimusten osalta. Savonlinnan kaupunki on järjestämässä kilpailutuksen Sansia Oy:n kautta.
Mikkelin kaupungin maitotaloustuotteiden vuosiostot ovat noin 470 000 € ja lihaostot 370 000 € vuodessa. Kilpailutuksessa tullaan tavoittelemaan 100 % kotimaisuusastetta.
Yhteiskilpailutus tuo hankintaan volyymiä ja tätä kautta edesauttaa edullisempaa hintatasoa.
Päätösehdotus
Esittelijä
-
Janne Kinnunen, kaupunginjohtaja, janne.kinnunen@mikkeli.fi
Mikkelin ruoka- ja puhtauspalvelut osallistuvat Sansia Oy:n järjestämään yhteishankintaan liha- ja maitotaloustuotteiden osalta.