Kuvaus
Jäteviranomaiselle tulevien hakemusten ja ilmoitusten käsittelymäärät ovat kasvaneet jätehuoltomääräyksistä sekä muun toimintaympäristön muutoksista johtuen. Hakemusmäärä vuonna 2018 oli 236 kpl, 2020 oli 583 kpl, vuosina 2022-2025 hakemusmäärät ovat olleet 800 kappaletta / vuosi. Jätehuoltoviranomaisen tehtäviä on hoitanut yksi jäteasiantarkastaja sekä yksi toimistosihteeri. Jäteviranomaisessa on 1.9.2024-30.5.2025 sekä 1.9.2025-31.5.2026 välisenä aikana ollut määräaikaisessa virkasuhteessa toinen jäteasiantarkastaja käsittelyruuhkaa purkamassa.
Asioita on saatu käsitelty viime vuosina reilut 800 kappaletta vuosittain, mutta palvelussa ja neuvonnassa on edelleen ruuhkaa. Avoimia asioita jätehuoltoviranomaisella tällä hetkellä on noin 700 kpl. Päätösten teon lisäksi jätehuoltoviranomaisessa on valmisteltu jätehuoltomääräykset, selvitykset, biojäteselvitykset jne. Tulevia valmisteltavia asioita on mm. jätehuollon palvelutasokuvaus, jätepoliittinen ohjelma, valtakunnallinen jätesuunnitelma toimenpiteineen, asumisessa syntyvät lietteet, kompostointirekisterin toimenpiteet sekä yleinen viranomaistoiminnan kehittäminen.
Jätehuoltoviranomaisen toiminnan kustannukset katetaan jätelain 78 §:n mukaisesti jätehuollon jätemaksulla. Jätemaksulla katetaan jätehuollon järjestämisestä, viranomaistehtävistä, jäteneuvonnasta, rekisterinpidosta sekä muista vastaavista tehtävistä aiheutuvat kustannukset, ja se voidaan periä erillisenä perusmaksuna. Kunnan jätemaksun perusteista säädetään jätelain 79 §:ssä ja Mikkelin jätetaksassa.
Jätelain 43 §:n nojalla Mikkelin kaupunki on siirtänyt muut kuin viranomaistehtävät jätehuoltoyhtiö Metsäsairila Oy:lle, joka huolehtii perusmaksun laskutuksesta. Julkisen vallan käyttöä sisältävät viranomaistehtävät on kuitenkin hoidettava kunnan jätehuoltoviranomaisessa, ja näistä aiheutuvat viranomaiskulut laskutetaan vuosittain jätehuoltoyhtiöltä.
Vuoden 2026 talousarviossa on varauduttu jätetarkastajan määräaikaiseen virkaan 31.5.2026 saakka. Talousarviota laadittaessa jatkosta loppuvuodelle ei ollut vielä varmuutta resurssien järjestämisestä. Palvelutason ylläpitämiseksi esitetään, että jätetarkastajan viran määräaikaisuutta jatketaan ajalle 1.6-31.12.2026. Määräaikaisuuden jatkamisesta aiheutuva kustannus on 34 000 euroa palkkakuluineen ja sivukuluineen. Kustannukset laskutetaan jätehuoltoyhtiö Metsäsairila Oy:ltä. Talousarvioin 2027 valmistelun yhteydessä esitetään jätehuoltoviranomaiseen 2. jäteasiantarkastajan viran vakinaistamista.
Esitetty jätetarkastajan viran määräaikaisuuden jatkaminen ei edellytä lisämäärärahan hakemista kaupunginvaltuustolta, vaan tarvittavat määrärahan siirrot voidaan toteuttaa palvelualueen sisällä. Palvelualueen tulosalueiden välisistä määrärahojen siirroista päättää lautakunta. Talousarvio on bruttositova, jolloin tulot ja menot ovat erikseen sitovia. Tämän vuoksi viran jatkaminen edellyttää talousarviomuutosta sekä tuloihin että menoihin, vaikka muutoksen nettovaikutus on nolla. Tarvittavat määrärahan siirrot tuodaan lautakunnan päätettäväksi johdon seurantaraporttien yhteydessä myöhemmin vuoden aikana.
Päätösehdotus
Esittelijä
-
Jouni Riihelä, kaupunkikehitysjohtaja, Jouni.Riihela@mikkeli.fi
Kaupunkikehityslautakunta päättää määräaikaisen jätetarkastajan viran jatkamisesta ajaksi 1.6.-31.12.2026.