MliDno-2026-566
Hallintosääntö § 37
Mikkelin Seudun Pohjalaiset ry on lähestynyt kaupunkia hakemuksella, jossa esitetään, että Mikkelin kaupunki toimisi kumppanina Mikkelissä 4.4.2026 järjestettävässä Pääsiäiskokkotapahtumassa Kenkäveron pellolla.
Mikkelin Seudun Pohjalaiset ry vaalii pohjalaisia perinteitä Etelä-Savon alueella. Tämän puitteissa yhdistys järjestää Pääsiäiskokkotapahtuman Mikkelipuiston ja Kenkäveron pellon alueella. Tapahtumassa on kokon lisäksi 4H-yhdistyksen järjestämänä monenlaista ohjelmaa lapsille, kuten kasvomaalausta ja makkaranpaistoa. Lisäksi palokalustoa on esillä tapahtumassa.
Tapahtuma lisää yhteisöllisyyttä ja yhdessä tekemistä kaupungissa.
Asiaa on käsitelty Tapahtumatyöryhmän kokouksessa 31.3.2026. Tapahtumatyöryhmä koostuu Mikkelin kaupungin ja Mikkelin kehitysyhtiö Miksei Oy:n asiantuntijoista. Kaupunginjohtaja toimii työryhmän puheenjohtajana.
Päätän, että kaupunki myöntää 400 euroa (ilman arvonlisäveroa) Mikkelin Seudun Pohjalaiset ry:lle tapahtuman järjestämiseen.
Yhdistys vastaa itse mahdollisista omista veroseuraamuksistaan. Summa maksetaan laskua vastaan kaupunginhallituksen käyttövarausmäärärahasta, kustannuspaikalta 1411 tapahtuman jälkeen. Laskuun viite Piia Lampinen.