Kuvaus
Kuullaan terveiset Eloisan vammaisneuvostosta ja lautakunnista. Vammaisneuvosto antaa evästyksensä tuleviin kokouksiin.
Päätösehdotus
Esittelijä
-
Timo Petäjämäki, timo.petajamaki@luottamus.mikkeli.fi
Merkitään tiedoksi terveiset Eloisan vammaisneuvostosta ja lautakunnista sekä vammaisneuvoston evästykset.
Päätös
Timo Petäjämäki kertoi 11.3.2026 vammaisneuvostosta käsitellyistä kolmesta kokonaisuudesta, jotka olivat toimintakeskusten lakkauttaminen, vammaispalvelujen valvonta ja omaishoidon määrärahat. Toimintakeskusten lakkauttaminen koskee yhteensä 99 asiakasta, joista 37:llä palvelu lakkaa kokonaan, mikä tekee asiasta erittäin merkittävän. Valvonnassa taas painottuvat vammaisten asumisyksiköiden turvallisuus, asiakkaan kohtelu ja itsemääräämisoikeus. Omaishoidon osalta näkyy sekä ongelma että osittainen korjaus: vuoden 2025 määräraha 2,8 miljoonaa euroa ei riittänyt, mikä johti 23 määrärahahylkypäätökseen ja noin 640 000 euron ylitysarvioon, mutta vuodelle 2026 esitettiin 900 000 euroa lisää.
Lisäksi Timo Petäjämäki kertoi, että Eloisan palvelulautakunnan kokouksessa 26.1.2026 käsiteltiin yhteisöavustuksia. Avustuksiin varattiin 200 000 euroa, mutta niitä haettiin yhteensä 490 479 euroa, joten rahoitusta ei ole riittänyt kaikille hakijoille täysimääräisesti. Tämä on tärkeä asia Etelä-Savon vammaisille, koska järjestöt ja yhdistykset voivat tarjota sellaista tukea, osallisuutta ja toimintaa, jota viralliset palvelut eivät yksin kata.
Edelleen Timo Petäjämäki kertoi, että palvelulautakunnassa 17.3.2026 suorimmin vammaisia koskeva kohta oli vammaisneuvoston toiminnan arvioinnin ja kehittämisen käynnistäminen vuoden 2026 aikana. Lisäksi kokemusasiantuntijatoiminnan laajentaminen, kaatumisten ehkäisy, asumisturvallisuuden kehittäminen ja toimintakyvyn ongelmien seuranta olivat vammaisten kannalta olennaisia käsiteltyjä asioita.