Konsernijaosto, kokous 10.3.2026

Pöytäkirja on tarkastettu

§ 16 Konserniyhtiöiden kuuleminen / Kiinteistökehitys Naistinki Oy

MliDno-2026-106

Valmistelija

  • Janne Skott, taloussuunnittelupäällikkö, janne.skott@mikkeli.fi

Kuvaus

Mikkelin kaupunki on määritellyt talousarviossa 2026 kahdeksalle tytäryhtiölle valtuustoon nähden sitovat tavoitteet. Näiden yhtiöiden tehtävänä on palvelutuotannon hoitaminen tai kaupungin kehittämistoimintaan keskeisesti osallistuminen. Yhteisöjen tavoitteet valmistellaan yhteistyössä tytäryhtiön ja yhteisön konsernivastuuhenkilön kanssa.  

Osana Mikkelin kaupungin toteuttamaa omistajaohjausta ja konsernivalvontaa yhtiöt kutsutaan vuosittain tai tarvittaessa useammin vierailulle konsernijaoston kokouksiin. Tilaisuuksissa keskustellaan mm. yhtiöiden ajankohtaisista asioista, viimeaikaisesta kehityksestä sekä tulevaisuudennäkymistä. Keväällä konsernijaosto edellyttää keskeisiltä tytäryhtiöiltä myös tilinpäätöskatsausta.

Kiinteistökehitys Naistinki Oy on kutsuttu kuultavaksi konsernijaoston kokoukseen tiistaina 10.3.2026.  Ensisijaisesti esittelyssä on yhtiön tilinpäätös vuodelta 2025. Yhtiötä tilaisuudessa edustavat toimitusjohtaja Kyösti Ylijoki sekä hallituksen puheenjohtaja Mika Marttinen.

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Janne Kinnunen, kaupunginjohtaja, janne.kinnunen@mikkeli.fi

Konsernijaosto merkitsee saamansa katsauksen tiedoksi.

Päätös

Merkittiin.

Merkitään, että Kiinteistökehitys Naistinki Oy:n toimitusjohtaja Kyösti Ylijoki ja hallituksen puheenjohtaja Mika Marttinen selostivat asiaa konsernijaostolle.

Merkitään, että Jani Sensio saapui kokoukseen tämän pykälän käsittelyn aikana.

Merkitään, että kaupunkikehitysjohtaja Jouni Riihelä ja henkilöstöjohtaja Petri Mattila poistuivat kokouksesta tämän pykälän käsittelyn jälkeen.


Muutoksenhaku

Päätökseen, joka koskee valmistelua tai täytäntöönpanoa ei saa kuntalain (410/2015) 136 §:n perusteella hakea muutosta.