Kaupunginhallitus, kokous 19.1.2026

Pöytäkirja on tarkastettu

§ 15 Ilmoitusasiat

Kuvaus

Kaupunginhallituksen tietoon saatetaan seuraavat ilmoitusluontoiset asiat:

  • Markkinaoikeuden (MAO) 18.12.2025 antama päätös ATM-Metsäpalvelut Oy:n valitusasiassa
  • Datakeskustilannekatsaus
  • Mikkelin United -ohjausryhmän muistio 16.12.2025
  • Etelä-Savon hyvinvointialue (Eloisa) kuntatapaamiset 2026
  • Tilannekatsaus sotekiinteistöistä

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Janne Kinnunen, kaupunginjohtaja, janne.kinnunen@mikkeli.fi

Merkitään tiedoksi.

Päätös

Merkittiin.

Merkitään, että Mikkelin kehitysyhtiö Miksei oy:n johtaja, invest in Jussi Heinimö ja Avidly Oy:n asiakkuusjohtaja selostivat datakeskustilannetta ja viestinnän pelikirjaa kaupunginhallitukselle ja poistuivat kokouksesta tämän jälkeen.

Jarno Strengell esitti, että ”Datakeskus- ja sähköintensiivisten investointien viestintä- ja toimintapelikirja 2026-27” lisätään seuraava lause: Viestintä- ja toimintapelikirja ei saa rajoittaa luottamushenkilön julkisia kirjoituksia tai kommentteja. Perustuslaki turvaa jokaiselle sananvapauden. Luottamushenkilöt ovat kuntalaisia, joilla on oikeus ilmaista mielipiteitään. Heidän roolinsa on edistää demokraattista keskustelua ja tuoda esiin eri näkökulmia. Koska kukaan ei kannattanut Jarno Strengellin esitystä, se raukesi. 

Merkitään, että kaupunkikehitysjohtaja Jouni Riihelä saapui kokoukseen tämän pykälän käsittelyn aikana.

Merkitään, että kaupunginvaltuuston 1. varapuheenjohtaja Vesa Kallio poistui kokouksesta tämän pykälän käsittelyn aikana.

Merkitään, että sivistysjohtaja Virpi Siekkinen poistui kokouksesta tämän pykälän käsittelyn jälkeen.


Muutoksenhaku

Päätökseen, joka koskee valmistelua tai täytäntöönpanoa ei saa kuntalain (410/2015) 136 §:n perusteella hakea muutosta.