Kuvaus
Mikkelin kaupunki toteutti vuonna 2022 ensimmäisen osallistuvan budjetoinnin pilotin. Tämän jälkeen osallistuvan budjetoinnin eli osbun kysely on toteutettu vuosittain. Vuonna 2025 osbun toteutustapaa päätettiin uudistaa, jotta kohteiden toteutukseen jäisi hieman enemmän aikaa ja asukkaiden ääni kuuluisi prosessissa entistä paremmin.
Vuonna 2026 osbu toteutetaan vaiheittain seuraavasti:
Ideointivaihe, elo-syyskuussa 2025
Asukkaat pääsevät ehdottamaan ideoita osallistuvan budjetoinnin kohteiksi webropol-kyselyn kautta. Ideoiden tulee olla pieninvestointeja, jotka eivät lisää vuosittaisia käyttökustannuksia suuresti.
Ideoiden arviointivaihe, syys-lokakuussa 2025
Kaupungin asiantuntijat arvioivat kaikki saapuneet ideat.
Ideoiden yhteiskehittäminen, 16.10.2025. Yhteisessä kumppanuusillassa asukkailla ja kaupungin asiantuntijoilla on mahdollisuus kehittää ideoita vielä yhdessä eteenpäin. Kumppanuuspöytä järjestetään torstaina 16.10.2025 klo 17.00–18.30 Mikkelin pääkirjaston Mikkeli-salissa.
Äänestysvaihe, loka-marraskuussa 2025
Äänestysvaiheessa asukaat pääsevät äänestämään mitkä kohteet etenevät toteutukseen.
Toteutus, 2026
Äänestetyt kohteet pyritään saamaan toteutukseen vuonna 2026. Usein ehdotukset vaativat kuitenkin suoraa toteutusta laajempaa valmistelua ja silloin ehdotus siirtyy suunnitteluvaiheeseen. Kohteiden toteutus saattaa edellyttää viranomaisyhteistyötä eri toimijoiden kanssa (mm. ELY, Metsähallitus, rakennusvalvonta) tai yhteistyötä maa- ja vesialueen omistajien kanssa. Esimerkiksi isot laiturit ovat usean vuoden mittaisia hankkeita, jossa suunnittelun ja mahdollisen luvituksen jälkeen voidaan edetä varsinaiseen toteutukseen.
Uusi aikataulu mahdollistaa sen, että osbun kohteista pystytään päättämään vuodenvaihteessa 2025–2026 kaupunkikehityslautakunnassa, jolloin myös kohteiden toteutukselle jää enemmän aikaa.
Päätösehdotus
Esittelijä
-
Rauno Kurtén, rauno.kurten@luottamus.mikkeli.fi
Suomenniemen aluejohtokunnan esitys osallistavan budjetoinnin kohteeksi:
Esitetään Suomenniemen kirkonkylälle Koulurantaan vierasvenelaiturin rakentamista.
Nykyisessä Koulurannassa (Savivalkamantie 107, Suomenniemi) on Mikkelin kaupungin ylläpitämä yleinen uimaranta. Mikkeli profiloituu luontokaupunkina ja vesistöjen keskuksena. Suomenniemi täydentäisi tätä imagoa tarjoamalla veneilijöille uuden reittipisteen. Laituri mahdollistaisi veneilijöiden pääsyn lähemmäs kirkonkylää, mikä toisi asiakkaita paikallisille yrittäjille, kauppaan, tapahtumiin ja palveluihin.
Tällä hetkellä lähin rantautumislaituri kirkonkylälle on Kauriansalmella, josta matkaa kirkonkylälle ja kauppaan on 5 km. Vierasvenelaituri palvelisi koko Kuolimon alueen asukkaita ja mökkiläisiä. Kuolimo on kokonaisuudessaan noin 40 km pitkä. Aiheesta on alueen asukkaiden ja vapaa-ajan asukkaiden kanssa keskusteltu laajasti. Laiturin rakentamiseen on alueella vankka kannatus ja se nähdään tarpeelliseksi. Samalla esitetään, että Koulurannan uimaranta -status poistetaan siinä tapauksessa, mikäli laiturin rakentaminen toteutuu. Valkamalahden yleinen uimaranta jäisi edelleen käyttöön.
Hankkeen toteutuessa Mikkelin kaupunkia pyydetään sopimaan Suomenniemen alueseurakunnan kanssa rannan muuttamisesta vierasvenekäyttöön.