§ 2 Ilmoitus melua aiheuttavasta tilapäisestä tapahtumasta; Tiilipiippu ry, Haukivuori, Mikkeli

Lataa 

MliDno-2025-2664

Päätöspäivämäärä

24.7.2025

Päätöksen tekijä

Terveysvalvonnan johtaja

Päätöksen peruste

Ympäristönsuojelulain (527/2014) 118 §:n mukainen ilmoitus melua tai tärinää aiheuttavasta tilapäisestä toiminnasta.

Mikkelin seudun ympäristölautakunta on delegoinut meluilmoitusten johdosta tehtävät päätökset ympäristöpäällikölle 15.9.2021 § 88.

 

Kuvaus

Ilmoituksen tekijä

Tiilipiippu ry
Keskustie 74
51600 Haukivuori

Y-tunnus
2953888-3  

Ilmoitus on otettu vastaan 21.6.2025.

Tapahtuma

Ulkona Wanhan Sahan Kulttuuriklubin piha-alueella soitettava musiikki Suolentiksen iltabileissä.

Aika

Tapahtuma järjestetään 25. – 27.7.2024. Tapahtuma-aika on perjantaina klo 22.00 – 2.00 ja lauantaina klo 24.00 – 01.00. 

Paikka

Kutterikuja 3, Haukivuori

Melupäästöt

Ulkotapahtuma, jossa soitetaan musiikkia.

Lähialueiden käyttö

Wanha Saha sijaitsee teollisuusalueella. Lähimmät asuintalot sijaitsevat noin 300 metrin päässä tapahtumapaikasta.

Meluntorjunta

Lava on rannan suuntaan. Asutus on sivuilla ja takana, joten musiikista tuleva melu ei suuntaudu lähellä olevaan asutukseen. Perjantain karaoke on hiljaisempi kuin lauantain esiintyjä. Perjantaina bilebändi esiintyy sisällä ja karaoke on ulkona (sateen sattuessa sisällä). Lauantaina artisti on ulkolavalla ja karaoke sisällä.

Melutilannetta seurataan äänentoiston puolesta. Melutasoa mitataan karaoken alussa ja esiintyjän aikana.

Tapahtumasta tiedotetaan Haukivuoren sataman ilmoitustaululla ja sataman viereiselle asutukselle.

 

Päätös


Tapahtuma voidaan järjestää ilmoituksen mukaisesti suunnitellulla alueella seuraavin ehdoin:

  1. Äänentoistolaitteet sijoitetaan ja suunnataan siten, että lähtömelutaso voidaan pitää mahdollisimman pienenä ja ääni leviää mahdollisimman tarkoin kohdeyleisölle. Lähtömelutasojen säätämiseen kiinnitetään erityistä huomiota yöaikana klo 22.00 jälkeen.
     
  2. Melun ekvivalenttinen taso ei saa ylittää yhden esitettävän kappaleen aikana mitattuna 65 dB(A) lähimpien asuntoja sisältävien talojen tuntumassa, eikä 60 dB(A) yöaikaan (klo 22.00 jälkeen).
     
  3. Tapahtuman järjestäjän tulee seurata melutasoja lähimpien häiriölle altistuvien kohteiden piha-alueilla. Mikäli mittaustulokset ylittävät em. melutasot, tulee järjestäjän ryhtyä toimenpiteisiin melun vähentämiseksi.
     
  4. Tapahtuman järjestäjän tulee tiedottaa tapahtumasta etukäteen lähialueen asutukselle. Tiedotteesta tulee käydä ilmi tapahtuma-aika ja päivittäinen kesto sekä toiminnanharjoittajan edustajan yhteyshenkilö nimi- ja puhelinnumerotietoineen.
     

Laskutus

llmoituksen käsittelystä peritään Mikkelin seudun ympäristölautakunnan 12.12.2024 § 110 hyväksymän ympäristönsuojeluviranomaisen taksan 2025 3 §:n mukaisesti 200 euroa.

Perustelu

Melun aiheuttajan on huolehdittava meluntorjunnasta siinä laajuudessa kuin voidaan edellyttää ja oltava riittävästi selvillä toiminnasta aiheutuvasta melutasosta.

Tiedottamalla tapahtumasta annetaan asutukselle tilaisuus varautua mahdollisesti kokemaansa meluhaittaan.

Ilmoituksesta ei saatu kuulemisessa muistutuksia. Vastaava tapahtuma on järjestetty alueella aiemmin. Siitä ei ole tullut ympäristöpalveluille valituksia.

Sovelletut oikeusohjeet

Ympäristönsuojelulaki (527/2014) 6, 7, 84, 85, 118, 121, 122, 200 §
Valtioneuvoston asetus ympäristönsuojelusta (713/2014) 24 ja 26 §
Valtioneuvoston päätös melutason ohjearvoista 29.10.1992/993
Mikkelin seudun ympäristölautakunnan 12.12.2024 § 110 hyväksymän ympäristönsuojeluviranomaisen taksan 2025 1 §, 2 § ja 3 § 

Päätös annetaan tiedoksi Mikkelin kaupungin verkkosivuilla julkaistavalla kuulutuksella (YSL 85 §).

Valitusosoitus on liitteenä.

Päätöstä on noudatettava muutoksenhausta huolimatta (YSL 200 §).

 

Allekirjoitus

Maria Tirkkonen, terveysvalvonnan johtaja

Organisaatiotieto

Mikkelin seudun ympäristöpalvelut