§ 35 Katuruoka Karnevaalit 10.-11.7.2025 Ristiinan Rantapuistossa

Lataa 

MliDno-2025-108

Päätöspäivämäärä

5.6.2025

Päätöksen tekijä

Palvelujohtaja/Vuokraus- ja käyttöpalvelut

Päätöksen peruste

Asumisen ja toimintaympäristön palvelualueen toimintasääntö 5 § 5.2.8.

Kuvaus

Katuruoka Karnevaalit ry hakee lupaa järjestää Katuruoka Karnevaalit -tapahtuma Ristiinan Rantapuistossa 10.-11.7.2025. Tapahtuma-aikaa edeltävän päivän ilta (9.7.2025) on suunniteltu rakentamiseen. 
Tapahtuman aukioloajat ovat to-pe 10.-11.7. klo 11-20. 

Tapahtuma järjestetään hiekka-alueella ja tapahtumaan tulee ruoka- ja herkkumyyntikojuja sekä mahdollisesti pomppulinna. Tapahtuman järjestelyt ovat samat kuin Mikkelin satamassa ajalla 8.-9.7.2025.

Päätös

Myönnän hakijalle luvan järjestää Katuruoka Karnevaalit -tapahtuma Ristiinan Rantapuiston hiekka-alueella hakemuksen mukaisesti 10.-11.7.2025 seuraavin ehdoin:

  • Alueen käytöstä peritään vuokraa ja sähkömaksua kahden (2) päivän ajalta yhteensä 504 €, sis. alv. (vuokra 237 €/pv + sähkö minimitaksa 15 €/pv).
  • Sähköstä järjestäjän tulee olla yhteydessä paikallisvalvoja Jouko Tiihoseen, puh. 044 794 5275 ja tarvittaessa Etelä-Savon Energia Oy:ön. Esen yhteyshenkilö Juuso Partanen juuso.partanen@ese.fi.
  • Tapahtuma tulee järjestää siten, ettei alueen käyttö yleisenä alueena esty ja että uimarannalle sekä matonpesupaikalle on esteetön pääsy
  • Rantapuiston jäätelömyyjällä on oikeus harjoittaa myyntiä vuokraamallaan myyntipaikalla tapahtuman aikana. Tapahtuman järjestäjä ei voi periä alueesta vuokraa.
  • Hakijan on kustannuksellaan järjestettävä terveysviranomaisten vaatima määrä yleisö-wc -tiloja ja jäteastioita, joiden tyhjennyksestä on huolehdittava riittävän usein tapahtuman aikana.
  • Puihin ja pensaisiin ei saa kiinnittää naruja tai rakennelmia ilman kasvien suojausta. Tarvittavista suojauksista on sovittava Viherpalvelut Hyvönen Oy:n kanssa. Yhteyshenkilöt ovat Ulla-Kristiina Pernanen p. 040 716 1436 tai Janne Vainikainen p. 040 351 1138. 
  • Tilaisuuden järjestäjä vastaa kustannuksellaan mahdollisista kasvillisuudelle tai alueelle aiheutuvista vahingoista
  • Tilaisuuden järjestäjä huolehtii alueen rajauksesta, tapahtuman turvallisuudesta, järjestyksestä, siisteydestä ja liikenteenohjauksesta sekä huolehtii jälkisiivouksesta välittömästi tapahtuman päätyttyä 
  • Alueen pelastustiet on pidettävä esteettöminä
  • Katselmukset pidetään ennen tapahtumaa ja tapahtuman jälkeen, katselmukset on sovittava paikallisvalvoja Jouko Tiihosen kanssa, puh. 044 794 5275
  • Tilaisuuden järjestäjän on huolehdittava itse muista mahdollisista viranomaislupien hankinnasta
  • Brahentie on ELY-keskuksen hallinnassa ja sen käytöstä esim. pysäköintiin on sovittava Ely-keskuksen kanssa 
  • Mahdollisista liikennejärjestelyistä ja liikennealueille sijoitettavista mainoksista tai ilmoituksista on sovittava kunnossapitopäällikkö Päivi Turkin kanssa, puh. 044 794 3200

Allekirjoitus

Linda Asikainen, palvelujohtaja

Organisaatiotieto

Hallintopalvelut