Kaupunginhallitus, kokous 12.5.2025

§ 165 Oikaisuvaatimus viranhaltijapäätöksestä Hautauspalvelun hankinta Mli-2025-997/2.4.2025

MliDno-2025-997

Valmistelija

  • Ari Liikanen, hallintojohtaja, ari.liikanen@mikkeli.fi

Kuvaus

Mikkelin kaupunki kilpailutti varattoman henkilön hautaamispalvelun ajanjaksolla 10.2. -28.2.2025 pienhankintana.  Palvelu pitää sisällään yhteistyön mahdollisten omaisten ja kunnan sosiaalihuollon kanssa, arkun ja pienen kukkalaitteen, hautausluvan hakemisen, vainajan kuljetukset ja hautauksen joko arkussa tai uurnassa. Tarjouksia kysyttiin neljältä paikalliselta toimittajalta ja tarjousajan päätyttyä saatiin kolme tarjousta. Toimittajaksi on valittu Suur-Savon Hautauspalvelu Oy:n tarjous edullisimmalla kokonaishinnalla.

Hautauspalvelun hankinnasta on tehty hallintojohtajan viranhaltijapäätös 2.4.2025. Päätös on ollut nähtävillä yleisessä tietoverkossa 3.4.2025 alkaen.

Mikkelin kaupunki on vastaanottanut 29.4.2025 oikaisuvaatimuksen Hautauspalvelu Lautturilta. Vaatimuksen perusteluina on esitetty, että kilpailutusta tehtäessä Hautauspalvelu Lautturilta ei ole pyydetty tarjousta.

Julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016) 135 §:n mukaan sellaisen hankintayksikön päätöksen tai muun hankintamenettelyssä tehdyn ratkaisun korjaamiseksi, johon ei muutoin sovelleta hankintalakia, voidaan hakea muutosta vaatimalla hankintayksiköltä oikaisua (hankintaoikaisu).

Hankintaoikaisua voi vaatia hankintayksiköltä kirjallisesti tarjouskilpailuun osallistunut tarjoaja tai osallistumishakemuksen tehnyt ehdokas tai muu taho, johon päätös on kohdistettu tai jonka oikeuteen, velvollisuuteen tai etuun päätös välittömästi vaikuttaa (asianosainen). Asianosaisen on esitettävä vaatimus 14 päivän kuluessa siitä, kun asianosainen on saanut tiedon hankintayksikön päätöksestä tai muusta ratkaisusta. Asianosaisen katsotaan saaneen tiedon päätöksestä, jollei muuta näytetä, seitsemän päivän kuluttua kirjeen lähettämisestä. Käytettäessä tavallista sähköistä tiedoksiantoa katsotaan asianosaisen saaneen tiedon päätöksestä kolmantena päivänä viestin lähettämisestä, jollei muuta näytetä.

Oikaisuvaatimuksen saa kuntalain 137 §:n mukaan tehdä se, johon päätös on kohdistettu tai jonka oikeuteen, velvollisuuteen tai etuun päätös välittömästi vaikuttaa (asianosainen) tai kunnan jäsen.

Oikaisuvaatimus on tehtävä 14 päivän kuluessa päätöksen tiedoksisaannista. Asianosaisen katsotaan saaneen päätöksestä tiedon, jollei muuta näytetä, seitsemän päivän kuluttua kirjeen lähettämisestä. Käytettäessä tavallista sähköistä tiedoksiantoa katsotaan asianosaisen saaneen tiedon päätöksestä kolmantena päivänä viestin lähettämisestä, jollei muuta näytetä. Kunnan jäsenen katsotaan saaneen päätöksestä tiedon seitsemän päivän kuluttua siitä, kun pöytäkirja on nähtävänä yleisessä tietoverkossa.

Hautauspalvelu Lautturia ei pidetä asian asianosaisena, mutta sillä on kuntalain mukainen kunnan jäsenen oikeus tehdä oikaisuvaatimus asiassa. Hautauspalvelu Lautturin katsotaan saaneen tiedon päätöksestä seitsemän päivän kuluttua siitä, kun pöytäkirja on ollut nähtävänä yleisessä tietoverkossa eli 3.4.2025. Tiedoksisaantipäivä on siten 10.4.2025. Oikaisuvaatimusaika on 14 päivää tiedoksiannosta, eli oikaisuvaatimus olisi tullut tehdä viimeistään 24.4.2025.

Hautauspalvelu Lautturin oikaisuvaatimus asiassa on tullut myöhässä ja on näin ollen jätettävä tutkimatta.

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Janne Kinnunen, kaupunginjohtaja, janne.kinnunen@mikkeli.fi

Kaupunginhallitus jättää Hautauspalvelu Lautturin oikaisuvaatimuksen asiassa tutkimatta.