Valmistelija
Jari Ahokas, jari.ahokas@luottamus.mikkeli.fi
Eljas Pölhö, eljas.polho@luottamus.mikkeli.fi
Elina Vauhkonen, elina.vauhkonen@luottamus.mikkeli.fi
Kuvaus
Aluejohtokuntavaaliin on voinut asettua ehdolle sähköisen ilmoittautumisen kautta Mikkelin kaupungin sivuilla. Ehdokasilmoitukset käydään läpi kokouksessa ja todetaan ehdokasasettelu ja toteutuuko siinä aluejohtokunnalle asetetut henkilömäärä- ja monimuotoisuustavoitteet.
Päätösehdotus
Esittelijä
Jari Ahokas, jari.ahokas@luottamus.mikkeli.fi
Haukivuoren aluejohtokunta toteaa ehdokasasettelun tulokset.
Päätös
Esittelijä muutti päätösehdotuksen seuraavaksi:
Puheenjohtaja kertoi, että varsinaista vaalia ei järjestetä, koska koko kaupungin alueella ei ole tarpeeksi ehdokkaita kokonaisuudessaan. Aluejohtokuntaan tarvitaan 7 + 3 henkilöä kuhunkin aluejohtokuntaan.
Haukivuoren aluejohtokuntaan on ilmoittautunut yhteensä 11 kiinnostunutta henkilöä. Neuvottelumenettelyin otetaan ilmoittautuneisiin yhteyttä ja tiedustellaan halukkuutta varsinaiseksi tai varajäseneksi ja valmiutta puheenjohtajan, varapuheenjohtajan sekä sihteerin tehtäviin. Kaupungille tehdään esitys aluejohtokunnan kokoonpanosta neuvottelujen tuloksena.
Esittelijän muutettu päätösehdotus hyväksyttiin.