Konserni- ja elinvoimajaosto, kokous 11.2.2025

Pöytäkirja on tarkastettu

§ 3 Konserniyhtiöiden tilinpäätöksiin tehtäviä merkittäviä alaskirjauksia

MliDno-2022-672

Valmistelija

  • Janne Skott, taloussuunnittelupäällikkö, janne.skott@mikkeli.fi
  • Tiia Tamlander, talousjohtaja, tiia.tamlander@mikkeli.fi

Kuvaus

Metsäsairila Oy ja ESE-Energia Oy ovat valmistelleet yhdessä omistamaansa BioSairila Oy:hyn kohdistuvia omistus- ja liiketoimintajärjestelyjä vuoden 2024 aikana. Suunnitelmia on esitelty konserni- ja elinvoimajaostolle viimeksi 18.12.2024 § 86. Suunnitellut liiketoimintakaupat tai omaisuuserien kaupat ja näitä koskevat neuvottelut ovat osoittaneet, että yhtiöiden taseissa olevien omaisuuserien käyvät arvot ovat tasearvoja alhaisempia. Kirjanpitolain 5 luvun 13 §:ssä todetaan, että jos pysyviin vastaaviin kuuluvan hyödykkeen tai sijoituksen todennäköisesti tulevaisuudessa kerryttämän tulon arvioidaan olevan pysyvästi vielä poistamatonta hankintamenoa pienempi, erotus on kirjattava arvonalennuksena kuluksi.

Edellä esitetystä syystä Metsäsairila Oy:n ja ESE-Energia Oy:n on tehtävä vuoden 2024 tilinpäätöksiin alaskirjauksia BioSairila Oy:hyn liittyviin omaisuuserien osalta. BioSairila Oy:n osakepääoman sekä yhtiöön osoitettujen SVOP-sijoitusten arvot kirjataan kokonaisuudessaan alas. BioSairila Oy:llä ei arvioida myöskään olevan edellytyksiä selvitä omistajien sille myöntämien lainojen takaisinmaksusta, joten BioSairila Oy:n omistajat luopuvat lainasaamisistaan, eli antavat BioSairilalle akordin ja kirjaavat lainasaamiset alas. Edellä kuvatut liiketapahtumat kirjautuvat BioSairila Oy:n kirjanpidossa vasta vuodelle 2025. Vuoden 2024 tilinpäätöksessä BioSairila Oy:n tulee kuitenkin määritellä tase-eriensä arvostus kirjanpitolain arvostussäännösten perusteella. Tämän määrittelyn seurauksena mahdollisesti muodostuvat arvonmuutokset eivät ole täsmentyneet esityslistaa valmisteltaessa, mutta ne tarkentuvat konserni- ja elinvoimajaoston 11.2.2025 kokoukseen mennessä.

Mikkelin kaupungin konserniohjeen kohta 4.6 edellyttää pyytämään konserni- ja elinvoimajaoston ennakkokantaa yhtiön tulokseen, pääoman tuottoon tai riskiin muuten olennaisesti vaikuttavaan tapahtumaan. Alaskirjaukset vaikuttavat yhtiöiden tuloksiin. Omistajaohjauksellisen ennakkokannan antaminen ei ole tässä tilanteessa kuitenkaan tarkoituksenmukaista, sillä kirjanpitolain pakottavaa vaatimusta arvonalennuskirjauksen tekemisestä ei voi ohittaa omistajan antamalla ohjauksella. Näin ollen nämä konserniyhtiöiden tuloksiin vaikuttavat kirjaukset tuodaan konserni- ja elinvoimajaostolle tiedoksi. Kaupungin konsernitilinpäätöksessä konsernin sisäiset keskinäiset liiketapahtumat ja omistukset eliminoituvat, eli Metsäsairila Oy:n ja ESE-Energia Oy:n toteuttamat BioSairila Oy:hyn liittyvät alaskirjaukset eivät vaikuta Mikkelin kaupungin konsernitilinpäätökseen. Sen sijaan BioSairila Oy:n omiin tase-eriin mahdollisesti tehtävät arvonalentumiskirjaukset vaikuttavat kaupungin konsernitilinpäätökseen, eli ne eivät eliminoidu konserniyhdistelyssä.

Konserni- ja elinvoimajaosto antoi yhtiöille 18.12.2024 ennakkokantana luvan jatkaa liiketoimintajärjestelyihin liittyviä valmisteluja, mutta edellytti, että eri toimenpiteet tuodaan konserni- ja elinvoimajaoston hyväksyttäväksi ennen toteutusta. Toimenpiteiden toteuttamisesitykset tuodaan erikseen käsiteltäväksi, kun niiden valmistelu on riittävän pitkälle edennyt. Metsäsairila Oy:n ja ESE-Energia Oy:n omaisuuserien arvostuksiin kohdistuvat arvonalennukset täytyy kuitenkin saada jo vuoden 2024 konsernitilinpäätökseen, ja tästä syystä alaskirjaukset toteutetaan jo ennen kuin tiedetään lopullisien liiketoimintaratkaisujen vaikutuksia. Alla esitetyt luvut voivat siten myöhemmin tarkentua.

  • Metsäsairila Oy kirjaa tilinpäätöksessään alas BioSairila Oy:n osakkeiden tasearvon 5 657 407 euroa, yhtiöön tehdyt SVOP-sijoitukset 2 134 200 euroa, sekä lainasaamisen BioSairila Oy:ltä 2 400 000 euroa. Metsäsairila Oy myöntää BioSairila Oy:lle akordin lainasaamisen osalta. Yhteissumma edellä esitetyille erille on 10 191 607 euroa.
  • ESE-Energia Oy kirjaa tilinpäätöksessään alas BioSairila Oy:n osakkeiden tasearvon 3 237 287 euroa, yhtiöön tehdyt SVOP-sijoitukset 1 264 000 euroa, sekä laina- ja korkosaamisen BioSairila Oy:ltä 8 734 525 euroa. ESE-Energia Oy myöntää BioSairila Oy:lle akordin lainasaamisen osalta. Yhteissumma edellä esitetyille erille on 13 235 812 euroa.
  • BioSairila Oy:n tase-eriin kohdistuvat arvonmuutokset ja näiden mahdollinen vaikutus konsernitilinpäätökseen tarkentuu konserni- ja elinvoimajaoston 11.2.2025 kokoukseen mennessä.

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Janne Kinnunen, kaupunginjohtaja, janne.kinnunen@mikkeli.fi

Konserni- ja elinvoimajaosto merkitsee asian tiedoksi.

Päätös

Merkittiin.

Lisäksi merkittiin tiedoksi, että Bio-Sairila Oy:n alaskirjattava summa on noin 13,5 miljoonaa euroa. 

Merkitään, että taloussuunnittelupäällikkö Janne Skott selosti asiaa konserni- ja elinvoimajaostolle. 


Muutoksenhaku

Päätökseen, joka koskee valmistelua tai täytäntöönpanoa ei saa kuntalain (410/2015) 136 §:n perusteella hakea muutosta.