Sivistyslautakunta, kokous 19.2.2026

§ 21 Valtuustoaloite koulukuljetusten tasapuolistamiseksi

MliDno-2025-956

Aikaisempi käsittely

Kuvaus

Valtuutettu Jaakko Väänänen ym. esittivät 3.3.2025 valtuustoaloitteenaan otsikkoasiasta seuraavaa:

"Perusopetuslain 32 §: n perusteella esi-, perus- ja lisäopetusta saavalla oppilaalla on oikeus maksuttomaan kuljetukseen, jos koulumatkan pituus on yli viisi kilometriä. Kuljetusoikeutta ei muodostu, mikäli oppilas osallistuu esiopetusta täydentävään varhaiskasvatukseen.

Lain  mukaan kuljetettavan oppilaan matkaan voi kuulua kohtuullinen osuus, jonka oppilas kulkee itse. Tämä koskee myös esiopetusta. Mikkelin kaupungin kasvatus- ja opetuslautakunnan määrittelemiin perusteisiin kuuluu, että esi- ja perusopetuksessa oppilaalle myönnetään koulukuljetus kaupungin osoittamaan ensisijaiseen esiopetus- tai perusopetuspaikkaan, kun koulumatkan pituus on:

  • esiopetuksessa ja perusopetuksen 1. – 2. luokan oppilaalla yli 3 kilometriä
  • perusopetuksen 3. – 9. luokan oppilaalla yli 5 kilometriä
     

Perusopetusta, lisäopetusta tai esiopetusta saavalla oppilaalla on oikeus maksuttomaan kuljetukseen myös silloin, kun edellä tarkoitettu matka muodostuu oppilaalle oppilaan ikä ja muut olosuhteet huomioon ottaen liian vaikeaksi, rasittavaksi tai vaaralliseksi.

Tällä hetkellä koulukuljetuksissa koululaiset joutuvat kaupungin taholta eriarvoiseen asemaan. Lautakunnan päätös kävelymatkoista lienee tarkoittanut koko kaupunkia, mutta nykytilanteessa taajamassa Waltti-kortti mahdollistaa vapaan matkustamisen jopa yhden pysäkinvälin. Tämä ruuhkauttaa ja hidastaa bussien aikataulussa pysymistä, kun taas haja-asutusalueella oppilaat joutuvat kävelemään kohtuuttoman pitkän matkan, jopa 3 kilometriä.

Poikkeukselliset sääolosuhteet, teiden kunnossapito ja valaistuksen puute ovat esimerkkejä eriarvoistavista tekijöistä, jotka asettavat haja-asutusalueen oppilaat taajama-alueella asuviin koululaisiin nähden epätasavertaiseen asemaan.

Me allekirjoittaneet esitämme, että haja-asutusalueen koulumatkaetuus lyhennetään koskemaan esi- ja alkuopetuksessa 1 kilometriä ja 3. luokasta eteenpäin 2 kilometriä.

Jaakko Väänänen

Marita Hokkanen, Heikki Nykänen, Pirjo Siiskonen,
Kirsi Olkkonen, Katriina Noponen, Kati Häkkinen,
Antti Pakarinen, Anne Hujala, Petri Pekonen,
Pekka Pöyry, Anu Kokkonen, Markku Kakriainen,
Jussi Marttinen, Kerttu Hakala, Juha Ropponen"

Päätös

Kaupunginvaltuusto päätti lähettää aloitteen kaupunginhallituksen valmisteltavaksi.

Päätösehdotus

Esittelijä

Janne Kinnunen, kaupunginjohtaja, janne.kinnunen@mikkeli.fi

Kaupunginhallitus päättää lähettää aloitteen sivistyksen ja hyvinvoinnin palvelualueen valmisteltavaksi.

Lisäksi kaupunginhallitus päättää, että vastaus aloitteeseen tulee käsitellä kaupunginhallituksessa viimeistään elokuussa 2025.

Päätös

Hyväksyttiin.

Lisäksi sivistyksen ja hyvinvoinnin palvelualue pytää nuorisovaltuuston lausunnon asiaan.

Valmistelija

Seija Manninen, opetusjohtaja, Seija.Manninen@sivistys.mikkeli.fi

Kuvaus

Perusopetuslain 32 §: n mukaan esi-​,​ perus-​ ja lisäopetusta saavalla oppilaalla on oikeus maksuttomaan kuljetukseen,​ jos koulumatkan pituus on yli viisi kilometriä. Kuljetusoikeutta ei muodostu,​ mikäli esioppilas osallistuu esiopetusta täydentävään varhaiskasvatukseen. Lain mukaan kuljetettavan oppilaan matkaan voi kuulua kohtuullinen osuus,​ jonka oppilas kulkee itse. Tämä koskee myös esiopetusta. Mikkelin kaupungin kasvatus-​ ja opetuslautakunnan määrittelemiin perusteisiin kuuluu,​ että esi-​ ja perusopetuksessa oppilaalle myönnetään koulukuljetus kaupungin osoittamaan ensisijaiseen esiopetus-​ tai perusopetuspaikkaan,​ kun koulumatkan pituus on esiopetuksessa ja perusopetuksen 1. – 2. luokan oppilaalla yli 3 kilometriä ja perusopetuksen 3. – 9. luokan oppilaalla yli 5 kilometriä. Lisäksi Mikkelissä kaikilla peruskoululaisilla on mahdollisuus käyttää maksutta julkista liikennettä nk. Waltti-kortilla.

Tehdyssä valtuustoaloitteessa ehdotetaan, että haja-asutusalueen koulumatkaetuus lyhennetään koskemaan esi- ja alkuopetuksessa 1 kilometriä ja 3. luokasta eteenpäin 2 kilometriä pitempiä koulumatkoja. Tätä perustellaan mm. vaihtelevilla sää- ja tieolosuhteilla ja sillä, että haja-asutusalueella ei aina kulje julkista liikennettä. Kuntaliiton kanta on ollut se, että perusopetuslakia lievemmän kilometrirajoja koskevan koulukuljetussäännön tulisi olla yhdenvertainen kaikille kunnan oppilaille.

Jos koulukuljetusoikeuden mahdollistavia kilometrirajoja alennettaisiin ehdotetulla tavalla, se tarkoittaisi koulukuljetukseen oikeutettujen oppilaiden määrän huomattavaa lisääntymistä ja sen myötä merkittävää tilausajokilometrien ja kustannusten lisääntymistä. Tähän ei ole kaupunginhallituksen antamassa talousarvioraamissa mahdollisuutta.

Päätösehdotus

Esittelijä

Virpi Siekkinen, sivistysjohtaja, Virpi.siekkinen@mikkeli.fi

Sivistyslautakunta antaa tehtyyn valtuustoaloitteeseen yllä olevan vastauksen kaupunginhallitukselle ja edelleen kaupunginvaltuustolle.

Päätös

Hyväksyttiin.

Valmistelija

Seija Manninen, opetusjohtaja, Seija.Manninen@sivistys.mikkeli.fi

Päätösehdotus

Esittelijä

Janne Kinnunen, kaupunginjohtaja, janne.kinnunen@mikkeli.fi

Kaupunginhallitus esittää kaupunginvaltuustolle, että se merkitsee tiedoksi sivistyslautakunnan vastauksen valtuutettu Jaakko Väänäsen ym. valtuustoaloitteeseen ja toteaa asian loppuunkäsitellyksi.

Päätös

Asiasta käydyn keskustelun aikana Kirsi Olkkonen esitti Anu Kokkosen kannattamana, että asia palautetaan uuteen valmisteluun tarkempin laskelmien saamiseksi (esikoulu ja 1.-2. luokkalaisista). 

Puheenjohtaja tiedusteli, voidaanko Kirsi Olkkosen muutosesitys asian palauttamisesta uuteen valmisteluun hyväksyä yksimielisesti. Hyväksyttiin.

Valmistelija

  • Seija Manninen, opetusjohtaja, Seija.Manninen@sivistys.mikkeli.fi
  • Linda Asikainen, palvelujohtaja, linda.asikainen@mikkeli.fi

Kuvaus

Perusopetuslain 32 §: n mukaan esi-​,​ perus-​ ja lisäopetusta saavalla oppilaalla on oikeus maksuttomaan kuljetukseen,​ jos koulumatkan pituus on yli viisi kilometriä. Kuljetusoikeutta ei muodostu,​ mikäli esioppilas osallistuu esiopetusta täydentävään varhaiskasvatukseen. Lain mukaan kuljetettavan oppilaan matkaan voi kuulua kohtuullinen osuus,​ jonka oppilas kulkee itse. Tämä koskee myös esiopetusta. Mikkelin kaupungin sivistyslautakunnan määrittelemiin perusteisiin kuuluu,​ että esi-​ ja perusopetuksessa oppilaalle myönnetään koulukuljetus kaupungin osoittamaan ensisijaiseen esiopetus-​ tai perusopetuspaikkaan,​ kun koulumatkan pituus on esiopetuksessa ja perusopetuksen 1. – 2. luokan oppilaalla yli 3 kilometriä ja perusopetuksen 3. – 9. luokan oppilaalla yli 5 kilometriä. Lisäksi Mikkelissä kaikilla peruskoululaisilla on mahdollisuus käyttää maksutta julkista liikennettä nk. Waltti-kortilla.

Tehdyssä valtuustoaloitteessa ehdotetaan, että haja-asutusalueen koulumatkaetuus lyhennetään koskemaan esi- ja alkuopetuksessa 1 kilometriä ja 3. luokasta eteenpäin 2 kilometriä pitempiä koulumatkoja. Tätä perustellaan mm. vaihtelevilla sää- ja tieolosuhteilla ja sillä, että haja-asutusalueella ei aina kulje julkista liikennettä.

Kuntaliiton kanta on ollut se, että perusopetuslakia lievemmän kilometrirajoja koskevan koulukuljetussäännön tulisi olla yhdenvertainen kaikille kunnan oppilaille. Jos koulukuljetusoikeuden mahdollistavia kilometrirajoja alennettaisiin ehdotetulla tavalla, se tarkoittaisi koulukuljetukseen oikeutettujen oppilaiden määrän huomattavaa lisääntymistä ja sen myötä merkittävää tilausajokilometrien ja kustannusten lisääntymistä. Tähän ei ole kaupunginhallituksen asettamassa talousarvioraamissa mahdollisuutta.

Edellä kuvattu vastaus käsiteltiin kaupunginhallituksessa 15.9.2025 ja se palautettiin vielä uuteen valmisteluun tarkempien laskelmien saamiseksi (esiopetus ja 1.-2. luokkalaiset).

Valtuustoaloitteessa pyydettiin selvitystä siitä, kuinka paljon koulukuljetuskustannukset muuttuisivat, jos kaupungin järjestämää maksutonta koulukuljetusetuutta laajennettaisiin siten, että esikoululaisille ja 1.–2. luokkalaisille järjestetään maksuton koulukuljetus, kun koulumatkan pituus on yli 1 km.

Tehty esitys koskee noin 380 1–2 luokan oppilasta, joiden koulumatkan pituus on yli 1 km ja alle 3 km. Esikoululaiset jätettiin tarkastelun ulkopuolelle, koska ei ollut käytettävissä tietoa kaikkien esioppilaiden esiopetuspaikasta tai kuljetustarpeesta. Jos kaikki esikoululaiset olisi huomioitu laskelmassa, olisi se vääristänyt kustannusarvioita merkittävästi.           

Suurin osa ko. 1.-2. luokkien oppilaista asuu ja käy koulua Mikkelin ns. kantakaupungin alueella/Kalevankankaan koulu, Lähemäen koulu, Päämajakoulu, Saimaanportin yhtenäiskoulu tai taajama-alueella esim. Ristiinassa tai Rantakylässä.         

Suurin osa ko. oppilaista asuu alueella, jossa on paikallisliikennettä, mutta paikallisliikenne ei ole hyödynnettävissä oppilaan koulumatkalla, vaan kuljetus tulisi järjestää tilauskuljetuksena.

Paikallisliikenteen kalustokapasiteetti ei ole riittävää, jos koulukuljetukseen oikeutettujen oppilaiden määrään tulisi näin huomattava muutos. Arvioidut lisäkustannukset olisivat noin 500 000–900 000 euroa vuodessa. Todelliset kustannukset näkyvät vasta ensimmäisen toimintavuoden jälkeen ja kustannukset voivat muuttua vuosittain riippuen mm. oppilaiden asuinpaikoista, ikätasosta ja lukujärjestyksistä.

Muutoksesta aiheutuvia muita kustannuksia (mm. lisääntynyt kalustotarve, vaikutus hinnanmuutoksiin, työllistävä vaikutus kuljetusten järjestämisessä) ei kustannusarvioissa ole huomioitu. Koulukuljetettavien määrän lisääntyminen lisää työtä merkittävästi, kuten kuljetuspäätösten tekeminen, kuljetuksen suunnittelu, tiedottaminen ja muutosten hallinta.

Jos muutos tehtäisiin siten, että se käsittäisi ainoastaan koulukuljetuksessa olevien oppilaiden omatoimisesti kuljettavan matkan pituuden muutamista 1. ja 2. luokan oppilaiden osalta, koskisi se tällä hetkellä noin 40 koulukuljetuksessa olevaa oppilasta. Suurin osa näistä oppilaista kulkee joukkoliikenteellä.

Muutoksen vuoksi jouduttaisiin järjestämään koulukuljetus tilauskuljetuksena niille oppilaille, joiden kävelymatka joukkoliikenteen reitin varrelle on yli 1 km. Järjestely vähentäisi joukkoliikenteen matkustajamääriä. Em. järjestelyn kustannuksia vaikeaa arvioida, mutta todennäköisesti kustannusvaikutus olisi noin 100 000-500 000 €.

Jos em. kilometrirajoja muutetaan, se tulisi huomioida talousarviokäsittelyn yhteydessä.

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Virpi Siekkinen, sivistysjohtaja, Virpi.siekkinen@mikkeli.fi

Sivistyslautakunta antaa kaupunginhallitukselle ja edelleen kaupunginvaltuustolle yllä esitetyn vastauksen tehtyyn valtuustoaloitteeseen.

Tiedoksi

Kaupunginhallitus