Mikkelin seudun työllisyyslautakunta, kokous 18.11.2025

Pöytäkirja on tarkastettu

§ 64 Talouden seuranta 1-9 2025, Mikkelin seudun työllisyyslautakunta

MliDno-2025-239

Valmistelija

  • Jukka Ollikainen, työllisyysjohtaja, jukka.ollikainen@mikkeli.fi

Kuvaus

Kuluvan vuoden viimeinen kaupunginhallitukselle ja -valtuustolle annettava talouden seuranta tehdään 30.9.2025 tilanteesta. Käyttötalouden mahdolliset lisämäärärahat ja alitusoikeudet sekä investointien määrärahamuutokset vaativat aina valtuuston päätöksen. Tämä koskee myös seudullisia lautakuntia. Mikäli käyttötalouden määrärahamuutokset voidaan toteuttaa lautakunnan sisäisillä määrärahasiirroilla, ei näitä muutoksia tarvitse viedä valtuustoon päätettäväksi. Määrärahamuutokset tulee olla käsiteltynä lautakunnassa 19.11.2025 mennessä.

Kaikkia lautakuntia koskien palkkakuluihin tullaan tekemään talousarviomuutos. Koko kaupungin tasolla henkilöstökulujen budjetista leikataan 1,8 miljoonaa euroa, ja tämä jakautuu lautakuntakohtaisesti palkkamenojen suhteessa. Kyse on siitä, että palkankorotuksiin varattu summa on vuoden kuluessa osoittautunut ylisuureksi.

Seurannan ohjeistusta on tarkennettu siten, että myös toteumaennusteessa huomioidut positiiviset muutokset viedään talousarvioon määrärahamuutoksina. Tällä tarkoitetaan olennaisia menomäärärahojen alittumisia sekä tuottojen ylityksiä suhteessa talousarvioon. Tavoitteena on, että muutettu talousarvio ja tilikauden ennuste olisivat yhdenmukaiset.

Mikkelin seudun työllisyyspalveluiden ensimmäisen vuoden talousarvio oli haasteellinen laatia, koska ei ollut historiatietoa edellisiltä vuosilta käytettävissä. Näin ollen talousarviossa ei oltu huomioitu myyntituottojen, eli kuntien maksuosuuksien, lisäksi tukia ja avustuksia, joita syntyy mm. Työllisyysrahastolta saatavan muutosturvan 55+ osalta ja työllisyyspalvelujen myynnistä muille työllisyysalueille. Toimintakulujen arvioidaan alittavan talousarvion lähes jokaisessa tiliryhmässä, joka vaikuttaa suoraan myös myyntituottoihin. Seudullinen työllisyysalue toimii taseyksikkönä ja toimintakate on talousarvion mukaan nolla euroa, koska lopulliset kuntien maksuosuudet perustuvat toteutuneisiin kustannuksiin.

Henkilöstökulujen osalta talousarvion laadintavaiheessa ei ollut saatavilla tarkkaa tietoa liikkeenluovutuksella valtiolta siirtyvien palkoista ja henkilöstöhallinto tekikin arvion keskimääräisen palkkatason mukaan. Mikkelin seudun työllisyyspalveluissa henkilöstökulujen lisäksi merkittäviä kulueriä ovat palvelujen ostot ja avustukset. Palvelujen hankinnan osalta jossain määrin hyödynnettiin Etelä-Savon ELY-keskuksen kilpailuttamien palvelujen optioita, mutta Mikkelin kaupungin tuli myös käynnistää uusia palvelujen hankintojen kilpailutuksia. Tämän takia toiminnan käynnistyessä asiakkaille ei ollut tarjolla kaikkia tarvittavia palveluja. Palvelujen ostot alittunevat 800 000 euroa.  Avustusten osalta palkkatuen kysyntä on ollut arvioitua vähäisempää, mutta toisaalta starttirahan kysyntä on ollut merkittävästi oletettua suurempaa. Avustukset tulevat kokonaisuudessaan alittumaan 450 000 eurolla.

Menokohtaisia pieniä ylityksiä kohdistuu aineiden, tarvikkeiden ja tavaroiden sekä muiden toimintakulujen osalta, koska niihin ei oltu tehty talousarviossa varausta. Vuokrakulut ylittyvät myös hieman. Yhteensä ylitykset ovat noin 100 000 euroa.

Edellä mainitut huomioiden Mikkelin seudun työllisyyslautakunnan toimintakulut alittuvat 1,4 miljoonaa euroa, mikä vaikuttaa tuet ja avustukset huomioiden kunnilta perittäviin maksuosuuksiin 1,4 miljoonaa euroa.

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Jukka Ollikainen, työllisyysjohtaja, jukka.ollikainen@mikkeli.fi

Mikkelin seudun työllisyyslautakunta esittää kaupunginhallitukselle ja edelleen kaupunginvaltuustolle käyttötalouteen seuraavan määrärahamuutoksia:

  • menomäärärahavähennyksiä seuraavasti: 

- Henkilöstökulut -240 000 euroa

- palveluijen ostot -800 000 euroa

- avustukset -450 000 euroa

Muut mahdolliset määrärahamuutokset voidaan toteuttaa lautakunnan sisäisillä määrärahasiirroilla.

  • Vastaavasti tulomäärärahamuutos kunnilta perittävien maksuosuuksien osalta 1 441 000 euroa.

 

Päätös

Hyväksyttiin.

Merkitään, että Jaana Lopperi poistui kokouksesta tämän pykälän käsittelyn jälkeen.

Tiedoksi

Talouspalvelut

Muutoksenhaku

Tähän päätökseen tyytymätön voi tehdä kirjallisen oikaisuvaatimuksen. Päätökseen ei saa hakea muutosta valittamalla tuomioistuimeen.

Oikaisuvaatimusoikeus
Oikaisuvaatimuksen saa tehdä:

  • se, johon päätös on kohdistettu tai jonka oikeuteen, velvollisuuteen tai etuun päätös välittömästi vaikuttaa (asianosainen), sekä
  • kunnan jäsen.


Oikaisuvaatimusaika
Oikaisuvaatimus on tehtävä 14 päivän kuluessa päätöksen tiedoksisaannista.

Oikaisuvaatimus on toimitettava Mikkelin kaupungin kirjaamoon viimeistään määräajan viimeisenä päivänä ennen kirjaamon aukioloajan päättymistä. Oikaisuvaatimuksen voi toimittaa myös postitse tai sähköisesti. Postiin oikaisuvaatimusasiakirjat on jätettävä niin ajoissa, että ne ehtivät perille ennen oikaisuvaatimusajan päättymistä.

Asianosaisen katsotaan saaneen päätöksestä tiedon, jollei muuta näytetä, seitsemän päivän kuluttua kirjeen lähettämisestä. Käytettäessä tavallista sähköistä tiedoksiantoa katsotaan asianosaisen saaneen tiedon päätöksestä kolmantena päivänä viestin lähettämisestä, jollei muuta näytetä.

Kunnan jäsenen ja kuntalain (410/2015) 137 §:n 2 momentissa tarkoitetun kunnan katsotaan saaneen päätöksestä tiedon seitsemän päivän kuluttua siitä, kun pöytäkirja on nähtävänä yleisessä tietoverkossa.

Tiedoksisaantipäivää ei lueta oikaisuvaatimusaikaan. Jos oikaisuvaatimusajan viimeinen päivä on pyhäpäivä, itsenäisyyspäivä, vapunpäivä, joulu- tai juhannusaatto tai arkilauantai, saa oikaisuvaatimuksen tehdä ensimmäisenä arkipäivänä sen jälkeen.

Oikaisuvaatimusviranomainen
Viranomainen, jolle oikaisuvaatimus tehdään, on Mikkelin seudun työllisyyslautakunta.

Käyntiosoite: Raatihuoneenkatu 8–10, 50100 Mikkeli
Postiosoite: PL 33, (Raatihuoneenkatu 8–10), 50101 Mikkeli
Sähköpostiosoite: kirjaamo@mikkeli.fi

Kirjaamon aukioloaika on maanantaista perjantaihin klo 9-15.

Oikaisuvaatimuksen muoto ja sisältö
Oikaisuvaatimus on tehtävä kirjallisesti. Myös sähköinen asiakirja täyttää vaatimuksen kirjallisesta muodosta.

Oikaisuvaatimuksesta on käytävä ilmi vaatimus perusteineen, ja se on tekijän allekirjoitettava. Sähköistä asiakirjaa ei kuitenkaan tarvitse täydentää allekirjoituksella, jos asiakirjassa on tiedot lähettäjästä eikä asiakirjan alkuperäisyyttä tai eheyttä ole syytä epäillä.

Oikaisuvaatimuksessa on ilmoitettava:

  • päätös, johon haetaan oikaisua,
  • se, millaista oikaisua vaaditaan,
  • millä perusteella oikaisua vaaditaan.


Oikaisuvaatimuksessa on lisäksi ilmoitettava tekijän nimi, kotikunta, postiosoite ja puhelinnumero.

Jos oikaisuvaatimuspäätös voidaan antaa tiedoksi sähköisenä viestinä, yhteystietona pyydetään ilmoittamaan myös sähköpostiosoite.

Pöytäkirja
Päätöstä koskevia pöytäkirjan otteita ja liitteitä voi pyytää Mikkelin kaupungin kirjaamosta.

Käyntiosoite: Raatihuoneenkatu 8–10, 50100 Mikkeli
Postiosoite: PL 33, (Raatihuoneenkatu 8–10), 50101 Mikkeli
Faksinumero: 015 36 6583
Puhelinnumero: 044 794 2033 / 015 1941 (vaihde)
Sähköpostiosoite: kirjaamo@mikkeli.fi

Kirjaamon aukioloaika on maanantaista perjantaihin klo 9-15.